Kiedy można wypowiedzieć najem na czas określony
Dopuszczalność wypowiedzenia terminowej umowy najmu (dzierżawy) determinowana jest istnieniem w jej treści określonych przyczyn przewidujących takie wypowiedzenie. Nie muszą być one enumeratywnie wymienione, ale wystarczy ich ogólne oznaczenie. Samo zastrzeżenie możliwości wypowiedzenia umowy (bez wskazania jego przyczyny) nie kwalifikuje się jako „wypadki wskazane w umowie", o których mowa w art. 673 § 3 Kodeksu cywilnego.
Tak uznał Sąd Apelacyjny w Białymstoku w wyroku z 16 stycznia 2015 r. (I ACa 669/14).
Powód domagał się ustalenia bezskuteczności wypowiedzenia przez pozwanego umowy dzierżawy nieruchomości zawartej na pięć lat. Umowa przewidywała możliwość jej rozwiązania za wypowiedzeniem z zachowaniem sześciomiesięcznego terminu, nie określała jednak przyczyn dopuszczalności takiego wypowiedzenia. W ocenie powoda brak uregulowania w umowie wypadków, w których zaistnieje możliwość jej wcześniejszego jednostronnego rozwiązania, pozbawia jakiejkolwiek mocy prawnej dokonane przez pozwanego wypowiedzenie.
Sąd okręgowy uwzględnił powództwo. Wskazał, że zgodnie z art. 673 § 3 kodeksu cywilnego, jeżeli czas trwania dzierżawy jest oznaczony, zarówno wydzierżawiający, jak i dzierżawca mogą wypowiedzieć dzierżawę w wypadkach określonych w umowie. Bezpieczeństwo obrotu, a także dobrze pojęty interes stron umowy dzierżawy o określonym czasie trwania wymaga, aby niemożliwe było jej swobodne wypowiedzenie, jeżeli strony nie przewidują w chwili jej zawarcia żadnych powodów, które powinny uzasadniać wcześniejsze...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta