Przy zleceniu trudniej o ulgę w ZUS
Przepisy o zwolnieniu ze składek niektórych przychodów mają odpowiednie zastosowanie do zleceniobiorców. Słowo „odpowiednie" to wytrych, który może pozbawić prawa do ulgi. Dotyczy to m.in. świadczeń urlopowych, niektórych odpraw czy należności po zakończeniu kontraktu.
Firmy coraz chętniej przyznają zleceniobiorcom różne profity z racji łączącej ich współpracy, licząc na możliwość zwolnienia ich ze składek na podstawie rozporządzenia MPiPS z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU nr 161, poz. 1106 ze zm.). Znowelizowano je po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 16 lutego 2010 r. (P 16/09), w którym uznał on za niezgodne z konstytucją pozbawienie zleceniobiorców prawa do wymienionych w nim ulg składkowych. Obecnie § 5 ust. 2 pkt 2 przewiduje, że jego przepisy należy stosować odpowiednio w stosunku do zleceniobiorców. Problem w tym, że pojęcie „odpowiednio" daje ZUS możliwość ustalania zasad składkowych w drodze swobodnej wykładni prawa. Organ rentowy sam określa, które ulgi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta