Organ nie może wielokrotnie przedłużać postępowania
O każdym przypadku niezałatwienia sprawy w terminie trzeba zawiadomić strony, podając im przyczyny zwłoki i wskazując nowy termin załatwienia sprawy. Nie można jednak nadużywać tego uprawnienia. Termin rozpatrzenia wniosku przedsiębiorcy dotyczącego wykonywania działalności gospodarczej można przedłużyć tylko jeden raz.
Problem
Spółka z o.o. wystąpiła do burmistrza z wnioskiem o zezwolenie na usunięcie krzewów rosnących na działce, na której mieści się jej siedziba. Burmistrz przedłużył to postępowanie. Czy może zrobić to jeszcze raz?
Co mówią przepisy
W art. 35 kodeksu postępowania administracyjnego (dalej: k.p.a.) zastrzeżono, że organy administracji publicznej są obowiązane załatwiać sprawy bez zbędnej zwłoki. Niezwłocznie należy załatwiać sprawy, które mogą być rozpatrzone na podstawie dowodów przedstawionych przez stronę łącznie z żądaniem wszczęcia postępowania lub faktów i dowodów powszechnie znanych albo znanych z urzędu organowi, przed którym toczy się postępowanie, bądź możliwe do ustalenia na podstawie danych, którymi rozporządza ten organ. Natomiast załatwienie sprawy wymagającej postępowania wyjaśniającego powinno nastąpić nie później niż w ciągu miesiąca, a sprawy szczególnie skomplikowanej – nie później niż w ciągu 2 miesięcy od dnia wszczęcia postępowania. A w postępowaniu odwoławczym – w ciągu miesiąca od dnia otrzymania odwołania.
Przepisy szczególne mogą określać inne terminy niż wskazane powyżej. Do terminów załatwienia sprawy nie wlicza się terminów przewidzianych w przepisach prawa dla dokonania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta