Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bulaj sztuki z widokiem na morze

28 lipca 2015 | Życie Pomorza | Monika Małkowska
Jacek Malczewski, Autoportret z muzą trzymającą berło i serce, 1904, olej
źródło: Illia Levin, dzięki uprzejmości Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki
Jacek Malczewski, Autoportret z muzą trzymającą berło i serce, 1904, olej
Jan Matejko, Portret dzieci artysty, 1879, olej
źródło: Illia Levin, dzięki uprzejmości Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki
Jan Matejko, Portret dzieci artysty, 1879, olej
Państwowa Galeria Sztuki przy wejściu na sopockie molo
źródło: materiały prasowe PGS
Państwowa Galeria Sztuki przy wejściu na sopockie molo

Nie tylko lokalizacji można pozazdrościć Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie, ale także pomysłów, kontaktów i możliwości.

Dwa kroki od najdalej wcinającego się w Morze Bałtyckie mola, tuż przy deptaku powszechnie zwanym Monciakiem (w istocie, Bohaterów Monte Casino), nieopodal słynnego Grand Hotelu (obecnie Sofitel). Co więcej, sama galeria też kusi elegancją: mieści się pod dachem Sheratona, hotelu nie mniej luksusowego niż „Grandka".

Od pięciu lat, od kiedy PGS wprowadziła się do budynku Sheratona, może poszczycić się supernowoczesnym wyposażeniem. Ale to niejedyne atuty. Najważniejszy to trzy różne przestrzenie ekspozycyjne, każda na innym poziomie, zróżnicowane architektonicznie, o odmiennych klimatach. Parter, gdzie zazwyczaj umieszczana są premierowe, współczesne pokazy, liczy 400 mkw.; piętro pierwsze, z reguły oddawane sztuce tradycyjnej, liczy 400 mkw; najwyższy poziom, otoczony antresolą, jest najobszerniejszy: 570 mkw. Co więcej, te przestrzenie zostały wyposażone w urządzenia nagłaśniające, plazmy i ekrany, toteż służą najczęściej pracom eksperymentalnym, wykorzystującym nowe technologie.

W sumie „pod wystawy" oddano 1450 mkw. Jednak to nie wszystko – w przestrzeniach PGS mieści się jeszcze kawiarnia, informacja turystyczna i pijalnia wód, co w sumie daje 3250 mkw. powierzchni.

Różnorodność architektoniczna współgra z programem galerii, z założenia niejednorodnym, układanym na zasadzie kontrastów tematycznym i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10203

Wydanie: 10203

Spis treści
Zamów abonament