Jak usprawnić głosowanie w referendum
Seniorzy i osoby niepełnosprawne mogą oddać głos przez pełnomocnika albo korespondencyjnie. Ta ostatnia forma dotyczy wszystkich wyborców.
W niedzielę, 6 września, Polacy będą mogli odpowiedzieć na trzy pytania. Po pierwsze – czy są za wprowadzeniem jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu. Po drugie – czy opowiadają się za utrzymaniem dotychczasowego sposobu finansowania partii politycznych z budżetu państwa. Po trzecie – czy są za wprowadzeniem zasady ogólnej rozstrzygania wątpliwości co do wykładni przepisów prawa podatkowego na korzyść podatnika. Aby referendum było wiążące, musi w nim wziąć udział ponad połowa uprawnionych do głosowania.
Referendum ogólnokrajowe przeprowadzane jest na zasadach określonych w dwóch ustawach. Pierwszą jest ustawa z 14 marca 2003 r. o referendum ogólnokrajowym. Drugą – ustawa z 5 stycznia 2011 r. – Kodeks wyborczy. Przepisy tej drugiej stosuje się odpowiednio w sprawach nieuregulowanych ustawą o referendum ogólnokrajowym.
Zadania dla gmin
W referendum będą mogli wziąć udział pełnoletni obywatele polscy, którzy nie zostali pozbawieni praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu, pozbawieni praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu bądź ubezwłasnowolnieni prawomocnym orzeczeniem sądu.
Oprócz osobistego głosowania w referendum ogólnokrajowym można też głosować za granicą, korespondencyjnie i przez pełnomocnika. Głosowanie będzie się odbywać w stałych obwodach do głosowania, a także w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta