Za czas prokuratorskiego zawieszenia nie przysługuje wynagrodzenie
Członek korpusu służby cywilnej zawieszony z powodu wszczęcia przeciwko niemu postępowania karnego przez dyrektora generalnego urzędu zachowuje prawo do wynagrodzenia. Jeżeli jednak ze środka zapobiegawczego w postaci zawieszenia skorzystał prokurator albo sąd w postępowaniu karnym, zawieszonemu podwładnemu nie trzeba wypłacać pensji.
- W stosunku do osoby zatrudnionej w urzędzie wojewódzkim na stanowisku urzędniczym na podstawie umowy o pracę wszczęto postępowanie karne w związku z przestępstwem przeciwko ochronie informacji. Po przedstawieniu jej zarzutów prokurator zastosował środek zapobiegawczy w postaci zawieszenia w czynnościach służbowych. Czy za okres tego zawieszenia trzeba wypłacić podwładnemu pensję?
Nie.
W art. 68 ustawy o służbie cywilnej (dalej: u.s.c.) przewidziano, że stosunek pracy członka korpusu służby cywilnej (czyli zarówno urzędnika, jak i pracownika służby cywilnej) tymczasowo aresztowanego ulega z mocy prawa zawieszeniu....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta