Co zrobi straż, gdy straci fotoradary
mandaty | Odebranie strażnikom prawa do karania kierowców mocno uderzy w ich budżet, ale nie pozbawi sensu istnienia.
michał Cyrankiewicz Agata Łukaszewicz
Piątek, 24 lipca, zapewne zapamiętają straże miejskie i gminne w całym kraju. Tego dnia Sejm zdecydowaną większością głosów odebrał im prawo do wykorzystywania fotoradarów. Chodzi o wszystkie urządzenia: stacjonarne, przenośne i mobilne. Co to oznacza dla straży i samorządów? Dużo chudsze budżety, zwolnienia, a dla wielu likwidację. Ze wstępnych kalkulacji wynika, że pracę może stracić na początek tysiąc, a z czasem i do 3 tysięcy osób.
Samorządy ubolewają
– To niszczy stworzoną przez gminne straże sieć fotoradarów stacjonarnych, która powodowała bardzo konkretne zmniejszenie liczby wypadków drogowych, również z udziałem dzieci – mówi Andrzej Porawski, dyrektor biura Związku Miast Polskich. – Od stycznia 2016 r. każdy nowy wypadek na przejściach, które przestaną być strzeżone przez gminne fotoradary, będzie obciążał sumienie tych, którzy za...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta