Kiedy pobierać opłatę klimatyczną i jak
Pieniądze | Osoba, która korzysta z zasobów środowiska naturalnego, musi zapłacić opłatę klimatyczną. Pobiera się ją za każdy dzień pobytu w danej miejscowości, pod warunkiem że pobyt taki trwa dłużej niż dobę.
Gmina, która posiada korzystne warunki klimatyczne, zdrowotne i krajobrazowe może pobierać tzw. opłatę klimatyczną. Pojęcie to obejmuje dwie daniny, tj. uzdrowiskową i miejscową. Tę pierwszą naliczają gminy będące uzdrowiskami, a drugą jednostki wpisane do wykazu prowadzonego przez właściwego wojewodę w porozumieniu z ministrem środowiska.
Opłaty klimatycznej nie ściąga się z więcej niż z jednego tytułu. Z art. 17 ust. 2a ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (dalej: upol) wynika, że od osób, od których ściąga się opłatę uzdrowiskową, nie pobiera się opłaty miejscowej. Zasady ustalania i poboru oraz terminy płatności i wysokość stawek tych danin określa uchwała rady gminy. Zapisy tego aktu muszą być zgodne z art. 17 i art. 19 upol. Problem tkwi w tym, że te regulacje nie są jasne. Lepiej lub gorzej wątpliwości starają się rozwiązać sądy administracyjne.
Wypełnienie wymogów
Aby możliwe było pobieranie opłaty miejscowej, określona miejscowość musi łącznie spełniać minimalne warunki klimatyczne, krajobrazowe, a także posiadać bazę noclegową umożliwiającą zakwaterowanie osób fizycznych w celach wypoczynkowych, szkoleniowych lub turystycznych.
Władze gminy, chcąc wprowadzić tę opłatę, muszą spełnić – wynikające z rozporządzenia Rady Ministrów z 18 grudnia 2007 r. – warunki dla konkretnych miejscowości położonych na jej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta