Federalizm dla dobra euro
Włochy chcą razem z Francją przekształcić euroland w unię polityczną. Z taką koalicją muszą się liczyć Niemcy.
Plan François Hollande'a jest bardzo ambitny. Zakłada ustanowienie odrębnego budżetu dla eurolandu finansowanego przez odrębne podatki i kontrolowanego przez odrębny parlament. Na co dzień politykę gospodarczą w unii walutowej prowadziłby także odrębny komisarz: to miałby być zalążek europejskiego rządu gospodarczego. Francuski prezydent chce także ustanowić w całej strefie euro jednolitą pensję minimalną, aby powstrzymać dumping socjalny: nieuczciwą, jego zdaniem, konkurencję ze strony krajów, gdzie zabezpieczenia pracowników są skromniejsze. Dodatkowo w strefie euro obowiązywałyby jednolite podatki od zysku przedsiębiorstw.
Od klęski referendum w sprawie europejskiej konstytucji w 2005 r. Francja nie wystąpiła z równie ambitnym projektem integracji. Dlaczego zdecydowała się na to teraz?
– Kryzys grecki pokazał, że ryzyko rozpadu strefy euro jest poważne, szczególnie gdyby w jednym z większych krajów strefy euro do władzy doszli populiści. Hollande uważa, że trzeba temu ryzyku zapobiec – mówi „Rz" François Godement, ekspert paryskiego oddziału European Council on Foreign Relations. – Kluczowa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta