Stadion przegrał z kabaretem
Arena Lublin to jeden z najnowocześniejszych stadionów w Polsce, ale na razie sprawia więcej kłopotów, niż daje powodów do dumy.
Stadiony w Polsce powstają w zawrotnym tempie. Nowoczesne obiekty sportowe urosły niemal do rangi lotnisk. Ich posiadanie to dla miasta prestiż i powód do dumy.
Moda na budowanie stadionu, który mógłby być miejską wizytówką, rozpoczęła się w Kielcach. 1 kwietnia 2006 roku oddano do użytku Stadion Miejski (obecnie Kolporter Arena) mogący pomieścić 15,5 tysiąca kibiców. O ile powstanie takiego obiektu w stolicy województwa świętokrzyskiego było zasadne, ponieważ Korona już na dobre zadomowiła się w piłkarskiej ekstraklasie, o tyle można zadać sobie pytanie, dlaczego na podobny ruch decydują się inne miasta?
Stadiony miejskie w Gdańsku, Wrocławiu czy Poznaniu zostały wybudowane, bo musiały. Rozgrywano na nich mecze piłkarskich mistrzostw Europy w 2012 roku. Obecnie obiekty przynoszą większe lub mniejsze zyski (przeważnie jednak te drugie), na co dzień grają na nich lokalne drużyny występujące w ekstraklasie i jakoś udaje się przynajmniej związać koniec z końcem.
Miejski stadion, czyli świetny pomysł
Jednak wybudowanie stadionu w stolicy Lubelszczyzny, która z wielkim futbolem przestała mieć cokolwiek wspólnego wiele lat temu, budzi wątpliwości. Tym bardziej że niebawem może się okazać, że z kasy Lublina trzeba będzie dołożyć do nowej miejskiej chluby więcej, niż...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta