Brak deszczu nie wysuszy portfeli Polaków
Choć upał dziesiątkuje uprawy w naszym kraju, nie grozi nam gwałtowny skok cen żywności. Więcej zapłacimy za owoce i warzywa, ale zboża powinny zdrożeć tylko nieznacznie.
Beata Drewnowska Grzegorz Siemionczyk
Jak podał w czwartek GUS, indeks cen konsumpcyjnych (CPI) spadł w ubiegłym miesiącu o 0,1 proc. w stosunku do czerwca i o 0,7 proc., licząc rok do roku. W czerwcu roczna deflacja sięgała 0,8 proc. i ankietowani przez „Rzeczpospolitą" ekonomiści oczekiwali, że w lipcu utrzyma się na takim samym poziomie. W ostatnich dniach część z nich oceniała, że nie byłoby zaskoczeniem, gdyby deflacja nawet się pogłębiła wskutek przeceny ropy naftowej i surowców rolnych na rynkach światowych.
Ziarna nie zabraknie
Indeks cen żywności i płodów rolnych oenzetowskiej agendy FAO znalazł się w minionym miesiącu najniżej od sześciu lat. W Polsce, jak pokazują dane GUS, ceny żywności i napojów bezalkoholowych spadły w lipcu o 1,7 proc. rok do roku, tak samo jak w czerwcu. Roczne tempo spadku cen paliw do prywatnych środków transportu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta