Kiedy przedsiębiorca odpowiada za działania pośrednika handlowego
DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA | Jeśli pośrednik ma umocowanie do działania w imieniu i na rachunek producentów, to antykonkurencyjne jego zachowanie może zostać przypisane producentom, podobnie jak możliwe jest przypisanie pracodawcy niezgodnych z prawem czynności jego pracownika.
Przedsiębiorcy realizują swoje cele gospodarcze na rynku sprzedaży produktów poprzez wykorzystanie różnorodnych kanałów sprzedażowych. W celu zapewnienia efektywnej sprzedaży produktów dostawcy (producenci) podejmują współpracę handlową z przedsiębiorcami wyspecjalizowanymi w danym obszarze działalności, którzy na podstawie swojej wiedzy i doświadczenia umożliwiają dotarcie z produktem do klienta końcowego. Jedną z form prowadzenia tego rodzaju aktywności sprzedażowej jest pośrednictwo handlowe, które ułatwia dostawcom dotarcie do klienta końcowego za pośrednictwem wyspecjalizowanego przedsiębiorcy, przy jednoczesnym zapewnieniu dostawcy wpływu na działania pośrednika. Jak jednak wynika z wyroku Sądu Unii Europejskiej (dalej: Sąd) z 15 lipca 2015 r. fakt powierzenia przez dostawcę innemu przedsiębiorcy pośrednikowi określonych działań sprzedażowych nie zwalnia dostawcy z odpowiedzialności za naruszenie prawa konkurencji w związku z działaniami pośrednika.
Co oznacza pośrednictwo
Pośrednictwo handlowe stanowi formę sprzedaży produktów przez dany podmiot (np. producenta produktów), przy której zaangażowany zostaje przedsiębiorca (pośrednik) mający za zadanie realizować określone czynności faktyczne umożliwiające danemu podmiotowi (producentowi) sprzedaż oferowanych przez niego produktów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta