Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak wyceniać rozrachunki walutowe

26 sierpnia 2015 | Ekspert księgowego | Magdalena Zyskowska
Kiedy powstają różnice kursowe
źródło: Rzeczpospolita
Kiedy powstają różnice kursowe
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita

zobowiązania | Jeżeli należności wyrażone w euro wpływają na konto w złotych, to płatność przelicza się po kursie zastosowanym przez bank. W przypadku kompensaty właściwy będzie średni kurs NBP z dnia poprzedzającego rozliczenie.

- Nasza spółka rozpoczyna współpracę z zagranicznym kontrahentem. Faktury będą wystawiane w walucie obcej. Jakie kursy powinniśmy zastosować i w jaki sposób ustalać różnice kursowe, aby prawidłowo zaksięgować transakcje związane z zakupem i sprzedażą pomiędzy nami? Co w przypadku zastosowania kompensaty? – pyta czytelnik.

Obowiązek wyceny transakcji w walutach obcych wynika bezpośrednio z ustawy o rachunkowości (dalej: uor). Artykuł 9 uor nakazuje, aby księgi rachunkowe były prowadzone w języku polskim i w walucie polskiej. Natomiast art. 23 ust. 3 uor wskazuje, aby zapisów dotyczących operacji wyrażonych w walutach obcych dokonywać w sposób umożliwiający ustalenie kwoty operacji zarówno w walucie polskiej, jak i obcej. Programy księgowe dają możliwość księgowania zdarzeń gospodarczych w dwóch walutach z możliwością podglądu zastosowanego kursu. Często mają także opcję automatycznego pobierania kursów ze strony internetowej NBP, dzięki czemu wprowadzając dekret księgowy do przeliczeń wystarczy wybrać odpowiednią datę przeprowadzenia operacji i walutę.

Do zagadnienia wyceny operacji walutowych odnosi się art. 30 ust. 2 uor, zgodnie z którym wyrażone w walutach obcych operacje gospodarcze ujmuje się w księgach rachunkowych na dzień ich przeprowadzenia (jeżeli odrębne przepisy dotyczące środków pochodzących z budżetu Unii...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10227

Wydanie: 10227

Spis treści
Zamów abonament