Odpisy aktualizujące to forma kontroli nad aktywami
WYCENA | Na dzień bilansowy trzeba sprawdzić aktywa pod względem możliwości wygenerowania przez nie korzyści ekonomicznych w przyszłości. Ale wcześniejsze i systematyczne wykonywanie tych czynności usprawni pracę nad sprawozdaniem.
Odpisy aktualizujące dotyczą wyłącznie aktywów jednostki rozumianych jako zasoby majątkowe, których wartość określana jest w sposób wiarygodny i kontrolowana przez jednostkę, a powstają w wyniku przyszłych zdarzeń, które w dalszym okresie spowodują wpływ korzyści ekonomicznych do tego podmiotu. Przy czym korzyści ekonomiczne osiągane są nie tylko ze sprzedaży składników majątku czy też otrzymania zapłaty, ale również w wyniku zużycia na potrzeby własne (np. amortyzacji środków trwałych), jak i pobierania z nich pożytków w postaci dywidend (udziały, akcje), czynszu z najmu, odsetek od papierów wartościowych itd. Gdy jednostka przewiduje, że w przyszłości dane składniki aktywów nie przyniosą korzyści ekonomicznych, to konieczne jest dokonywanie ich odpisów aktualizacyjnych. Tym samym odpisy mogą dotyczyć aktualizacji wartości:
- niefinansowych aktywów trwałych (środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych),
- rzeczowych aktywów obrotowych, głównie zapasów, oraz
- należności.
Przykład
Zapasy magazynowe
Spółka z branży elektronicznej dostarcza zaawansowane technologicznie rozwiązania elektroniczne i informatyczne przeznaczone do zastosowania w transporcie pasażerskim. Spółka udziela trzyletnich gwarancji na swoje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta