Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Krajowe standardy mają pierwszeństwo przed międzynarodowymi

26 sierpnia 2015 | Ekspert księgowego | Anna Włodarczyk
Anna Włodarczyk
autor zdjęcia: M. P.
źródło: Rzeczpospolita
Anna Włodarczyk

DOKUMENTACJA | Korzystanie z rozwiązań opisanych w KSR nie jest obowiązkowe przy ustalaniu polityki rachunkowości. Jednak ich przyjęcie uznaje się za zapewniające rzetelne i jasne przedstawienie sytuacji firmy.

Znowelizowany Krajowy Standard Rachunkowości nr 7 „Zmiany zasad (polityki) rachunkowości, wartości szacunkowych, poprawianie błędów, zdarzenia następujące po dacie bilansu – ujęcie i prezentacja" (KSR 7) został opublikowany w Dzienniku Urzędowym Ministra Finansów 22 stycznia 2015 r. W nowelizacji zdefiniowano KSR oraz określono reguły ich stosowania, a także wskazano, kiedy – w razie braku odpowiedniego standardu krajowego – można stosować międzynarodowe standardy rachunkowości. To ważne doprecyzowanie, ponieważ przepisy ustawy o rachunkowości (uor), określające możliwość stosowania krajowych i międzynarodowych standardów, są bardzo ogólne. Artykuł 10 ust. 3 ustawy o rachunkowości stanowi jedynie, że w sprawach nieuregulowanych przepisami ustawy, przyjmując zasady (politykę) rachunkowości, jednostki mogą stosować Krajowe Standardy Rachunkowości wydane przez Komitet Standardów Rachunkowości. W przypadku braku odpowiedniego standardu krajowego jednostki inne niż wymienione w art. 2 ust. 3 (jednostki organizacyjne działające na podstawie prawa bankowego, przepisów o obrocie papierami wartościowymi, przepisów o funduszach inwestycyjnych, przepisów o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej, przepisów o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych lub przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych stosują MSR w pierwszej kolejności) mogą...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10227

Wydanie: 10227

Spis treści
Zamów abonament