Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Drzewa pod ochroną

11 lutego 1997 | Prawo | KG

Odpowiedzialność karna i administracyjna

Drzewa pod ochroną

Krzysztof Gruszecki

Drzewa są ważnym surowcem dla przemysłu, spełniają także funkcje sanitarne oraz estetyczne. Regulacja prawna ochrony drzewostanu jest zróżnicowana w zależności od celu, któremu dane drzewa służą, oraz miejsca, w którym rosną. Gospodarkę leśną reguluje ustawa z 28 września 1991 r. o lasach (Dz. U. nr 101, poz. 444 z późn. zm. ), a ochronę drzew w miastach i wsiach -- ustawa z 31 stycznia 1980 r. o ochronie i kształtowaniu środowiska (tekst jedn. Dz. U. z 1994 r. nr 49, poz. 196 z późn. zm. ).

Różnorodność rozwiązań prawnych dotyczących gospodarki drzewami znajduje swoje odzwierciedlenie w zakresie odpowiedzialności za ich nielegalne usuwanie.

Konieczne zezwolenie

Z punktu widzenia odpowiedzialności administracyjnej zasadnicze znaczenie ma art. 48 ustawy o ochronie i kształtowaniu środowiska, który stanowi, że jednostki organizacyjne i osoby fizyczne są zobowiązane utrzymać we właściwym stanie drzewa i krzewy rosnące na użytkowanych nieruchomościach. Usunąć je można za zezwoleniem organu gminy stopnia podstawowego; organ ten może uzależnić udzielenie zezwolenia od przeniesienia drzew lub krzewów we wskazane przez siebie miejsce, jeżeli jest to możliwe, albo od zastąpienia przewidzianych do usunięcia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 991

Spis treści
Zamów abonament