Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Środek zapobiegawczy czy instrument domniemania winy

11 lutego 1997 | Prawo | AL

Areszt tymczasowy

Środek zapobiegawczy czy instrument domniemania winy

Andrzej Litwak

Na temat pozbawienia człowieka wolności przed rozprawą sądową wiele już napisano, ale nadal istnieje problem, jaką rolę w nowoczesnym systemie prawa powinno mieć tymczasowe aresztowanie.

Ogólna wskazówka jest zawarta w art. 9 ust. 3 międzynarodowego paktu praw obywatelskich i politycznych, uchwalonego przez Zgromadzenie Ogólne NZ w 1966 r. , a ratyfikowanego przez Polskę 3 marca 1977 r. Brzmienie tego przepisu jest następujące:

"Osoba aresztowana lub zatrzymana pod zarzutem dokonania przestępstwa powinna być w krótkim czasie postawiona przed sędzią (. .. ), osądzona w rozsądnym terminie lub zwolniona. Nie powinno stanowić ogólnej zasady, że osoby oczekujące na rozprawę mają być zatrzymane w areszcie, lecz ich zwolnienie może być uzależnione od gwarancji zapewniających ich stawienie się na rozprawę (. .. )". Mimo ratyfikowania przed 20 laty tego paktu, nigdy nie był on w Polsce przestrzegany zgodnie z jego literalnym brzmieniem i nie jest przestrzegany obecnie.

Pojęcie "krótki czas" jest oczywiście względne, gdyż sądownictwo jest w stanie przedagonalnym i w niektórych sądach oczekiwanie na rozprawę rok jest uważane za krótkie.

Życie ludzkie jest u nas...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 991

Spis treści
Zamów abonament