Środek zapobiegawczy czy instrument domniemania winy
Areszt tymczasowy
Środek zapobiegawczy czy instrument domniemania winy
Andrzej Litwak
Na temat pozbawienia człowieka wolności przed rozprawą sądową wiele już napisano, ale nadal istnieje problem, jaką rolę w nowoczesnym systemie prawa powinno mieć tymczasowe aresztowanie.
Ogólna wskazówka jest zawarta w art. 9 ust. 3 międzynarodowego paktu praw obywatelskich i politycznych, uchwalonego przez Zgromadzenie Ogólne NZ w 1966 r. , a ratyfikowanego przez Polskę 3 marca 1977 r. Brzmienie tego przepisu jest następujące:
"Osoba aresztowana lub zatrzymana pod zarzutem dokonania przestępstwa powinna być w krótkim czasie postawiona przed sędzią (. .. ), osądzona w rozsądnym terminie lub zwolniona. Nie powinno stanowić ogólnej zasady, że osoby oczekujące na rozprawę mają być zatrzymane w areszcie, lecz ich zwolnienie może być uzależnione od gwarancji zapewniających ich stawienie się na rozprawę (. .. )". Mimo ratyfikowania przed 20 laty tego paktu, nigdy nie był on w Polsce przestrzegany zgodnie z jego literalnym brzmieniem i nie jest przestrzegany obecnie.
Pojęcie "krótki czas" jest oczywiście względne, gdyż sądownictwo jest w stanie przedagonalnym i w niektórych sądach oczekiwanie na rozprawę rok jest uważane za krótkie.
Życie ludzkie jest u nas...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta