Zespoły i rzecznicy skazanych
W zakładach karnych
Zespoły i rzecznicy skazanych
Koncepcję samorządu skazanych, który ma rozbudzać w nich cechy sprzyjające adaptacji do życia na wolności, zawierają reguły minimalne ONZ z 1955 r. w sprawie przeciwdziałania przestępczości i traktowania skazanych przestępców. Zalecają one powoływanie w zakładach karnych samorządu polegającego na powierzaniu niektórym skazanym funkcji (np. społecznych, wychowawczych, sportowych) i obarczaniu ich za to odpowiedzialnością. Samorząd powinien znajdować się pod stałym nadzorem personelu wychowawczego, a skazani nie mogą sprawować władzy dyscyplinarnej.
Taka koncepcja samorządu skazanych stosowana jest w naszej praktyce penitencjarnej. Częściowo znowelizowany regulamin więzienny z 1989 r. przewiduje działanie zespołów skazanych oraz od 1996 r. instytucję rzecznika skazanych.
Zespół skazanych może powoływać dyrektor zakładu karnego, który ustala także w regulaminie wewnętrznym szczegółowy zakres działalności oraz zatwierdza skład osobowy wyłoniony w drodze nominacji. Zespoły takie działają pod nadzorem wyznaczonego wychowawcy.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta