Wykorzystać niezadowolenie
44 proc. ankietowanych Rosjan negatywnie ocenia wejście byłych członków Układu Warszawskiego do NATO. Dla takiej samej grupy sprawa ta nie ma żadnego znaczenia.
Wykorzystać niezadowolenie
Piotr Jendroszczyk z Moskwy
Rozszerzenie NATO jest nieomal faktem dokonanym -- Rosja powinna więc przystąpić do nowej ofensywy mającej na celu ochronę jej interesów w strefie Europy Środkowowschodniej. Moskwa nie jest pozbawiona szans na sukces, jeżeli zabierze się do sprawy umiejętnie i nie szczędząc środków. Z braku możliwości politycznego oddziaływania na te kraje Rosja powinna sięgnąć po cały dostępny arsenał środków ekonomicznych.
Takie są zasadnicze tezy obszernego raportu opublikowanego kilka dni temu w Moskwie przez prestiżową organizację o nazwie Rada ds. Polityki Zagranicznej i Obronnej przy współpracy z Fundacją Rozwoju Parlamentaryzmu w Rosji. Jest to pierwszy tego rodzaju dokument w Moskwie, w którym zajęto się przyszłością stosunków Rosji z byłymi sojusznikami z Układu Warszawskiego i Rady Wzajemnej Pomocy Gospodarczej bez politycznej retoryki związanej z rozszerzeniem NATO.
Jednak w czasie dyskusji, którą w związku z ukazaniem się raportu zorganizowano w ubiegłą sobotę z Moskwie, dominowała jałowa retoryka. Wzięli w niej liczny udział przedstawiciele rosyjskiego MSZ, administracji prezydenta...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta