Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Wiejska 19, czyli puder na ospie

11 lutego 1997 | Kraj | AP

Wiejska 19, czyli puder na ospie

Anna Paciorek

W Śródmieściu Warszawy zachowało się kilkaset starych domów, które po wojnie przejął Skarb Państwa. Jednym z nich jest kamienica przy Wiejskiej 19. Wprawdzie nie jest wymieniona w rejestrze zabytków, ale znajduje się pod opieką konserwatorską. Zarząd Domów Komunalnych wynajął w 1995 roku część pomieszczeń w tym budynku społecznemu liceum. Liceum nie płaci czynszu, gdyż twierdzi, że więcej wydało na remont zupełnie zrujnowanych wnętrz. ZDK wypowiedział z powodu niepłacenia czynszu umowę, żąda opuszczenia kamienicy. Szkoła się broni, angażuje w to radnych, władze dzielnicy i miasta. Spór trwa już drugi rok.

Od przedwojennej świetności do ruiny

Ten dom w 1905 roku budował syn Henryka Marconiego, Władysław -- mówi Juliusz Karski. -- Między 1905 a 1910 rokiem moi dziadkowie przenieśli się z Kredytowej na Wiejską 19. Tam nasza rodzina mieszkała. I mieszka do dzisiaj, na samej górze.

Jak pisze Jerzy Kasprzycki w "Korzeniach miasta", dopiero pod koniec XIX wieku wierzchołek trójkąta między Alejami Ujazdowskimi, ulicami Wiejską i Piękną zaczął się wypełniać wielkomiejską zabudową. Miejsce ogrodów z hrabiowskimi pałacykami zajęły kamienice, do których wprowadzili się przemysłowcy, kupcy, finansiści, artyści, ale także zamożni...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Brak okładki

Wydanie: 991

Spis treści
Zamów abonament