Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gminy odliczą sporo, ale nie miliardy

13 października 2015 | Administracja | Elżbieta Rogala
źródło: materiały prasowe

Jedną z konsekwencji wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 29 września 2015 r. w sprawie C-276/14 jest możliwość składania przez gminy wstecznych korekt deklaracji VAT-7. Oznacza to, iż przy „scentralizowanym" modelu rozliczeń VAT (tj. gdy gmina plus wszystkie podległe jej jednostki budżetowe składają jedną deklarację VAT-7) gmina ma prawo do odliczeń VAT w sytuacjach do tej pory niemożliwych.

Oddając majątek swoim jednostkom przy istniejącym od wielu lat modelu zdecentralizowanym (tj. gdy gmina i nieliczne podległe jej jednostki budżetowe składały każdy za siebie odrębną deklarację VAT-7, pozostałe zaś nie składały, bo nie musiały), gmina nie mogła dokonywać odliczeń. Inny bowiem podatnik nabywał towary i usługi i wytwarzał inwestycję (gmina), a inny jej używał. I jeśli był podatnikiem VAT, realizował za jej pomocą sprzedaż opodatkowaną stawkami VAT (jednostka budżetowa). Taki schemat nie zapewniał gminie prawa do odliczeń. Zapewnia go jedynie model scentralizowany, a nie zdecentralizowany. Dlatego Gminie Wrocław zależało na tym, by ta podstawowa...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10268

Wydanie: 10268

Spis treści
Zamów abonament