Urzędnik na umowie śmieciowej nie poniesie odpowiedzialności
Urzędnik wykonujący swoje obowiązki na podstawie umowy-zlecenia w przypadku niewłaściwego ich wykonania nie poniesie konsekwencji karnych. Osoby realizujące zadania na podstawie takiego kontraktu nie mają bowiem statusu funkcjonariusza publicznego.
Urzędnik gminy nienależycie wykonał swoje obowiązki służbowe, a ja w konsekwencji nie otrzymałam należnego mi świadczenia. Okazało się, że jest to młoda osoba, która dopiero zaczęła pracę w urzędzie. Dodatkowo nie była ona zatrudniona na umowie o pracę, ale na tzw. umowie śmieciowej – umowie-zleceniu. Nie chciałabym, aby takie nieodpowiedzialne osoby jak ten młody urzędnik zajmowały się rozstrzyganiem spraw obywateli. Czy za niedopełnienie obowiązków urzędnik może zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej?
Nie.
Osoby zatrudnione w administracji rządowej, organach państwowych czy samorządowych mają obowiązek rzetelnego wykonywania swoich obowiązków służbowych. Swoimi działaniami nie mogą narażać na szkodę interesów państwa i określonych osób. Jeżeli nie wywiążą się z tego obowiązku, to mogą zostać pociągnięte do odpowiedzialności karnej. Zgodnie z art. 231 § 1 kodeksu karnego funkcjonariusz publiczny, który przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, popełnia przestępstwo. Grozi za nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta