Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy zawieszenie liczy się dniach

13 października 2015 | Administracja | Wojciech Kaliński
 Monika Kucharczyk
Dr Wojciech
 Kaliński
źródło: materiały prasowe
Dr Wojciech
 Kaliński
Monika 
Kucharczyk
źródło: materiały prasowe
Monika 
Kucharczyk

Przepis dotyczący zawieszenia biegu terminu związania ofertą na skutek wniesienia odwołania 
do Krajowej Izby Odwoławczej budzi duże wątpliwości interpretacyjne. Błąd w wyliczeniu terminu związania ofertą może skutkować koniecznością wykluczenia wykonawcy z przetargu.

Ustawa z 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (p.z.p.) jest często krytykowana za niejednoznaczne i nieścisłe regulacje prawne. Niestety, w wielu przypadkach jest to krytyka słuszna, zwłaszcza że wątpliwości budzą również przepisy dotyczące liczenia terminów na dokonywanie określonych przepisami p.z.p. czynności. Na przykład nie jest pewne, jak liczyć termin związania ofertą w związku z zawieszeniem tego terminu na skutek wniesienia odwołania do Krajowej Izby Odwoławczej (KIO).

Zgodnie z art. 182 ust. 6 p.z.p. w przypadku wniesienia odwołania po upływie terminu składania ofert bieg terminu związania ofertą ulega zawieszeniu do czasu ogłoszenia przez KIO orzeczenia. Wydawałoby się, że wyliczenie czasu trwania zawieszenia jest oczywiste. Nic bardziej myl- nego.

Kiedy oferta wiąże

Podstawowa zasada liczenia terminów w polskim prawie wynika z kodeksu cywilnego (k.c.). Zgodnie z art. 111 § 1. k.c. termin oznaczony w dniach kończy się z upływem ostatniego dnia, a stosownie do treści § 2 tego przepisu, jeżeli początkiem terminu oznaczonego w dniach jest pewne zdarzenie, nie uwzględnia się przy obliczaniu terminu dnia, w którym to zdarzenie nastąpiło.

Przekładając regulację z k.c. na treść p.z.p., wykonawca jest związany złożoną przez siebie ofertą, począwszy od określonego w specyfikacji istotnych warunków zamówienia dnia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10268

Wydanie: 10268

Spis treści
Zamów abonament