Ciągła nieobecność wyautuje z posady
Pracodawca może rozwiązać umowę z osobą, która często przebywa na długotrwałych zwolnieniach lekarskich, jeśli jej nieobecność dezorganizuje pracę w zakładzie.
Mam problem z pracownikiem. Co roku przebywa na zwolnieniach lekarskich trwających od kilku tygodni do czterech miesięcy. Trwa to już kilka lat. To bardzo dezorganizuje pracę w firmie. Pracownik twierdzi jednak, że jest to wkalkulowane w ryzyko działalności gospodarczej i że ma on prawo chorować. Podobno tak wynika m.in. z orzeczeń sądów. Czy będzie zasadne wypowiedzenie mu umowy o pracę? Czy te częste i długie nieobecności to wystarczająca przyczyna wypowiedzenia? – pyta czytelnik.
Zasadność wypowiedzenia umowy o pracę ocenia się z uwzględnieniem przyczyn wskazanych w oświadczeniu pracodawcy. Warto pamiętać, że niewskazanie w nim konkretnej i rzeczywistej przyczyny wypowiedzenia (art. 30 § 4 kodeksu pracy) oznacza co do zasady naruszenie przepisów o wypowiadaniu umów (art. 45 § 1 k.p.)....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta