Szef winny nagłego odejścia podwładnego, gdy nie przelewa pensji
Ponaddziesięciodniowe opóźnienie w wypłacie wynagrodzenia to ciężkie naruszenie podstawowego obowiązku pracodawcy wobec pracownika. Zwłaszcza gdy takie sytuacje się powtarzają.
Zgodnie z regulaminem spółka wypłaca pensje do 10. dnia następnego miesiąca. Pracownik nie otrzymał wynagrodzenia za listopad 2015 r., natomiast każde uposażenie od czerwca do października wypłacano mu z 12-dniowym opóźnieniem. Etatowiec rozwiązał umowę bez zachowania okresu wypowiedzenia z winy pracodawcy z powodu ciężkiego naruszenia przez niego podstawowego obowiązku polegającego na tych opóźnieniach. Czy wskazane przyczyny to wystarczająca podstawa zakończenia współpracy z zatrudniającym w trybie pilnym? – pyta czytelnik.
Powodem rozwiązania umowy o pracę w trybie art. 55 § 11 k.p. (czyli bez zachowania okresu wypowiedzenia z winy pracodawcy z powodu ciężkiego naruszenia przez niego podstawowego obowiązku wobec pracownika) jest zarówno całkowite zaprzestanie przez zatrudniającego wypłaty wynagrodzenia, jak i jej nieterminowe regulowanie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta