Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nadciąga rewolucja w energetyce

22 grudnia 2015 | Ekonomia
Zdalne sterowanie oświetleniem, ogrzewaniem czy klimatyzacją to tylko kilka przykładów wykorzystania Internetu rzeczy w tzw. inteligentnym domu
źródło: Rzeczpospolita
Zdalne sterowanie oświetleniem, ogrzewaniem czy klimatyzacją to tylko kilka przykładów wykorzystania Internetu rzeczy w tzw. inteligentnym domu

Urządzenia elektryczne podłączone do sieci zmienią relacje na linii 
sprzedawca–odbiorca prądu. Internet rzeczy da szansę na szybszy rozwój branży.

Aneta Wieczerzak-Krusińska

Połączone z sobą urządzenia reagujące nawzajem na swoje sygnały, czyli internet rzeczy (z ang. Internet of things, w skrócie IoT) – nie jest nowością w sieci energetycznej. Jednak ze względu na rosnącą liczbę podłączonych do internetu sprzętów domowych, ten trend może niebawem zrewolucjonizować rynek.

Wartość globalnego rynku IoT – jak wynika z raportu Markets and Markets – w samej energetyce sięgnie 22,34 mld dol. do 2020 r.

Duży potencjał

Globalne koncerny energetyczne już interesują się tym rynkiem. Po ubiegłorocznym przejęciu przez Google firmy Nest, produkującej m.in. termostaty pomagające optymalizować zużycie energii, same poszukują na rynku IT potencjalnych akwizycji.

Filip Thon, prezes RWE Polska, w październikowej rozmowie z „Rzeczpospolitą" ujawnił, że wywodząca się z Niemiec grupa poszukuje u nas start-upów nie tylko z branży IT, ale też firm produkujących panele fotowoltaiczne czy rozwiązania wspierające zarządzanie zużyciem energii, co pchnęłoby spółkę na nowe tory rozwoju.

Jak tłumaczy Krzysztof Hajdrowski, szef biura innowacji i nowych technologii Enei, dzięki szczegółowym informacjom o zużyciu energii oraz jej jakości sprzedawcy będą mogli oferować klientom dynamiczne oferty taryfowe pozwalające na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10327

Wydanie: 10327

Spis treści
Zamów abonament