Kiedy trzeba zwracać bonifikatę
Gminy mają prawo żądać zwrotu obniżki od ceny lokalu komunalnego, jeżeli osoba, która go wykupiła, naruszyła przepisy.
W wielu miastach najemcy mogą wykupić lokal od gminy z atrakcyjnymi upustami. Bonifikaty potrafią sięgać nawet 95 proc. ceny. Jednocześnie art. 68 ustawy o gospodarce nieruchomościami (dalej jako: ugn) reguluje, kiedy władze samorządowe mogą żądać zwrotu udzielonego upustu. Stosowanie tego przepisu nie jest jednak proste.
Cel mieszkaniowy
Art. 68 ust. 2 ugn przewiduje, że jeżeli nabywca nieruchomości zbył nieruchomość lub wykorzystał ją na inne cele niż cele uzasadniające udzielenie bonifikaty (tj. cele mieszkaniowe), przed upływem 10 lat, a w przypadku nieruchomości stanowiącej lokal mieszkalny przed upływem 5 lat, licząc od dnia nabycia, jest zobowiązany do zwrotu kwoty równej udzielonej bonifikacie po jej waloryzacji. Zwrot następuje na żądanie właściwego organu.
Przepisy pozwalają jednak na zbycie lokalu przed upływem tego okresu m.in. :
- na rzecz osoby bliskiej;
- w przypadku zamiany mieszkania na prawo własności do innego mieszkania lub na spółdzielcze własnościowe prawa do lokalu mieszkalnego lub na nieruchomość przeznaczoną lub wykorzystywaną na cele mieszkaniowe będącą przedmiotem prawa własności lub prawa użytkowania wieczystego;
- przeznaczenie środków uzyskanych ze sprzedaży wykupionego lokalu w ciągu 12 miesięcy na nabycie prawa własności innego lokalu mieszkalnego lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta