Biznesmenowi trudniej uzyskać zasiłek przedemerytalny
Jeśli pracownik traci pracę u schyłku kariery, ale przed nabyciem prawa do emerytury, może liczyć na świadczenie z ZUS. Aby takie prawo uzyskał przedsiębiorca, musi zamknąć firmę w trybie przeprowadzenia jej upadłości.
Osoby, które tracą zatrudnienie w wieku przedemerytalnym i trudno im znaleźć pracę pozwalającą na dotrwanie do wieku emerytalnego, mogą skorzystać z uprawnienia, jakim jest zasiłek/świadczenie przedemerytalne. Dotyczy to zarówno pracowników etatowych, jak i prowadzących działalność gospodarczą, która okazuje się nierentowna.
Dla kogo
Art. 2 ust. 1 ustawy z 30 kwietnia 2004 r. o świadczeniach przedemerytalnych (tekst jedn. DzU z 2013 r., poz. 170 ze zm.) określa warunki nabywania prawa do świadczeń przedemerytalnych. Z tej regulacji wynika, że prawo do zasiłku przedemerytalnego przysługuje osobie, która:
1) do dnia rozwiązania stosunku pracy lub stosunku służbowego z powodu likwidacji lub niewypłacalności pracodawcy w rozumieniu przepisów o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy, u którego była zatrudniona lub pozostawała w stosunku służbowym przez nie krócej niż sześć miesięcy, ukończyła co najmniej 56 lat – kobieta, oraz 61 lat – mężczyzna, i ma okres uprawniający do emerytury, wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn, lub
2) do dnia rozwiązania stosunku pracy lub stosunku służbowego z przyczyn dotyczących zakładu pracy, w rozumieniu ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tekst jedn. DzU z 2015 r., poz. 149 ze zm., dalej: ustawa o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta