Protokół wypadkowy po bójce w firmie
Gdy sprawcą pobicia pracownika jest drugi podwładny, a do zdarzenia doszło na terenie zakładu na tle sporu o wykonywane obowiązki, poszkodowany ma prawo starać się o świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego.
Odmówiłem uznania za wypadek przy pracy pobicia jednego z moich pracowników przez innego pracownika. Stało się to na krótko przed przystąpieniem do pracy, kiedy między tymi osobami wywiązała się sprzeczka na tle wykonywania pracy. Poszkodowany zażądał, aby sprostować protokół powypadkowy, i zagroził, że w przypadku odmowy skieruje sprawę do sądu. Czy ma do tego podstawy? Czy można mówić, że to zdarzenie było wypadkiem przy pracy? – pyta czytelnik.
Warto zacząć od definicji wypadku przy pracy. Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (zwanej dalej ustawą wypadkową) jest to nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika zwykłych czynności lub...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta