Za pracę w niedzielę należy się cały dzień wolny
Pracownik wezwany do firmy w niedzielę ma prawo do całego dnia wolnego od obowiązków służbowych, nawet jeśli przepracował wtedy tylko godzinę.
Zatrudniam pracownika na cały etat za minimalne wynagrodzenie. Wykonuje on pracę od poniedziałku do piątku. Czy z tytułu świadczonej przez niego pracy w niedzielę 7 lutego br. przez 4 godziny muszę mu udzielić tyle samo czasu wolnego? Praca w niedzielę była zgodna z unormowaniami kodeksu pracy; nie była wcześniej zaplanowana – pyta czytelnik.
Dniami wolnymi od pracy są niedziele i święta określone w przepisach o dniach wolnych od pracy. Za pracę w niedzielę i święto uważa się tę wykonywaną między godz. 6 w tym dniu a 6 w następnym dniu, chyba że w zakładzie ustalono inną godzinę (art. 1519 k.p.).
Etatowcowi świadczącemu obowiązki służbowe w niedzielę, gdy nie jest on zatrudniony w systemie weekendowym (w którym pracę wykonuje się wyłącznie w piątki, soboty, niedziele i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta