Kształt i powierzchnia działki decydują o jej wartości rynkowej
Rzeczoznawca majątkowy, dokonując wyceny prawa własności gruntu przy wykorzystaniu metody porównywania parami, musi uzasadnić, dlaczego zadecydował się na wybór takiej, a nie innej metody.
Prezydent Krakowa orzekł na rzecz użytkownika wieczystego o przekształceniu użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej w prawo własności. Jednocześnie odstąpił od sporządzenia uzasadnienia swojej decyzji. Uznał bowiem, że skoro w całości uwzględniał żądanie wniosku o przekształcenie, to uzasadnienie nie jest konieczne.
Brak uzasadnienia decyzji
Użytkownik wieczysty odwołał się do wojewody małopolskiego. Kwestionował zasady przekształcenia, bo jego zdaniem powinno być bezpłatne. Zarzucił również, że prezydent nie przygotował uzasadnienia.
Wojewoda utrzymał w mocy decyzję prezydenta Krakowa. Przypomniał, że już raz wydał decyzję w tej spawie, którą użytkownik wieczysty zaskarżył. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie wyrokiem z 7 czerwca 2013 r. (akt II SA/Kr 1672/12) uchylił decyzje wojewody i prezydenta. Zdaniem wojewody kolejny operat został sporządzony prawidłowo: nieruchomości porównawcze przyjęte przez rzeczoznawcę majątkowego do analizy są podobne do nieruchomości wycenianej w rozumieniu art. 4 pkt 16 ustawy o gospodarce nieruchomościami. Zgodnie z tym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta