Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy radny może być wyłączony od głosowania

16 lutego 2016 | Administracja | Robert 
K. Adamczewski

Przepisy nie przewidują żadnych konsekwencji prawnych dla radnego, który mimo posiadanego interesu prawnego uczestniczy w głosowaniu. Jednak takie głosowanie może być uznane za nieważne.

Ustawodawca, kierując się koniecznością zagwarantowania rzetelnego i obiektywnego wykonywania przez radnych powierzonych im obowiązków, wprowadził zakaz uczestniczenia radnego w głosowaniach dotyczących jego interesu prawnego. Podstawą tego rozwiązania jest konstytucyjna zasada równości obywateli wobec prawa (art. 32 ust. 1 Konstytucji RP). W wykonywaniu administracji publicznej nabiera ona szczególnego znaczenia, trzeba bowiem mieć na uwadze, że w administracji lokalnej załatwiane są niemal wszystkie, bieżące sprawy ludności.

Interes prawny, czyli co

Regulacje ograniczające uczestniczenie radnego w głosowaniach – czy to w radzie czy w komisjach rady – znajdują się w ustawach o samorządzie gminnym, samorządzie powiatowym, a także o samorządzie województwa, choć w tym przypadku ograniczenie to dotyczy stricte stosunków majątkowych. Te niebudzące co do samej zasady regulacje prawne w praktyce od samego początku wywołują jednak wiele wątpliwości. Sprowadzają się one do określenia tych sytuacji, w których radny będzie miał interes prawny w podjęciu takiej czy innej uchwały. To z kolei będzie miało wpływ na technikę głosowania, ustalania kworum itp., wreszcie – na skutki prawne, jakie wywoła podjęcie uchwały z udziałem radnego, który winien (lub nie) wyłączyć się z głosowania.

Powstaje pytanie o pojęcie interesu prawnego. Na gruncie powoływanych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10371

Wydanie: 10371

Spis treści
Zamów abonament