Wyszehrad zjednoczony
Współpraca państw Grupy Wyszehradzkiej nabiera tempa. Katalizatorem jest Brexit i kryzys imigracyjny.
Nieprzypadkowo poniedziałkowe spotkanie w Pradze odbyło się w 25. rocznicę powstania Grupy Wyszehradzkiej. Ale też na kilka dni przed zapowiedzianym na czwartek i piątek szczytem UE. Będzie to okazja zaprezentowania przez państwa V4 wspólnego stanowiska w najważniejszych obecnie sprawach, jak Brexit oraz przede wszystkim europejski kryzys imigracyjny.
Jak twierdzi cytowany przez PAP Konrad Szymański, wiceszef MSZ, V 4 wypracowała już swój zestaw oczekiwań co do porozumienia brytyjskiego. Zasadniczym celem jest ochrona praw nabytych imigrantów z państw UE, którzy są już na Wyspach. Chodzi także o ustanowienie „mechanizmu zabezpieczającego", który umożliwi krajom UE dostęp do niektórych świadczeń socjalnych dla nowo przybyłych imigrantów.
Nie mniej ważnym tematem praskiego szczytu był europejski kryzys imigracyjny, o czym świadczy zaproszenie do Pragi Bułgarii i Macedonii. Kraje V4 łączy silny opór wobec europejskiej polityki imigracyjnej, której ton nadają Niemcy. Chodzi zwłaszcza o niemiecki pomysł ustalania w ramach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta