Dyżur z wypoczynkiem i świadczeniami
Jeśli po pracy etatowiec musi mieć włączony telefon, licząc się z koniecznością świadczenia dodatkowych obowiązków służbowych po wezwaniu go przez szefa do firmy, jest to dyżur pozazakładowy.
Joanna Kupczak, starszy specjalista Okręgowego Inspektoratu Pracy w Opolu odpowiada na pytania zgłoszone w ostatnim okresie przez pracowników
Rozstanie z odszkodowaniem
Pracodawca nie wypłacił mi wynagrodzenia za styczeń. Rozwiązałam umowę o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia. Czy należy mi się odszkodowanie?
Zgodnie z art. 55 § 1 i 11 kodeksu pracy pracownik może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracodawcy, jeżeli:
- lekarz wydał orzeczenie o szkodliwym wpływie na zdrowie pracownika wykonywanej przez niego pracy, a pracodawca nie przeniósł go do innej pracy w terminie wskazanym w tym orzeczeniu,
- pracodawca dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków wobec pracownika.
Gdy powodem rozwiązania angażu jest naruszenie podstawowych obowiązków pracodawcy, pracownikowi przysługuje odszkodowanie. Jest ono wypłacane w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia umowy zawartej na czas nieokreślony, a gdy wypowiedzenie dotyczy umowy na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy – wynagrodzeniu za dwa tygodnie.
Uwaga! Od 22 lutego 2016 r. przepis zmieni się w tej części, gdyż wysokość odszkodowania będzie zależała od okresu wypowiedzenia umowy na czas określony.
Do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w kodeksie pracy do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta