Polubownie, dobrowolnie, szybciej i pewnie taniej
Nowe przepisy mają uczynić mediację oraz arbitraż realną i skuteczną alternatywą dla rozstrzygania sporów na drodze sądowej. Zyskać mają przede wszystkim przedsiębiorcy, którym szczególnie zależy na sprawnym i profesjonalnym rozpoznaniu sprawy.
Agnieszka Chajewska
Michał König
1 stycznia 2016 r. weszła w życie ustawa z 10 września 2015 r. o zmianie niektórych ustaw w związku ze wspieraniem polubownych metod rozwiązywania sporów. Przyjęte rozwiązania powinny mieć pozytywny wpływ na sposób postrzegania naszej gospodarki przez przedsiębiorców zagranicznych. Jeżeli bowiem przedsiębiorca będzie miał skuteczne narzędzia do sprawnego egzekwowania swoich praw, chętniej rozpocznie działalność w Polsce.
W przypadku mediacji, dotychczasowa praktyka sądów pokazała, że jej rola jako skutecznej metody rozwiązywania sporów sądowych była niewielka. Mimo jej wprowadzenia do porządku prawnego ponad dziesięć lat temu nadal nie jest traktowana jako skuteczna, oszczędzająca czas i pieniądze alternatywa do postępowania sądowego. Liczba spraw kierowanych do mediacji pozostawia wiele do życzenia, a dane statystyczne pokazują, że liczba ugód zawieranych w wyniku postępowania mediacyjnego w sprawach cywilnych nie przekracza 1 proc. Nowelizując przepisy kodeksu postępowania cywilnego oraz innych ustaw, ustawodawca zmierzał przede wszystkim do zwiększenia liczby mediacji odbywających się jeszcze przed wszczęciem postępowania sądowego. Rozwiązanie to, poza realizacją oczywistego celu jakim jest odciążenia sądów, ma stać się także korzystnym narzędziem w rękach przedsiębiorców. Mediacja jest rozwiązaniem szybszym,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta