Trudno zbudować krajowy schemat płatniczy
Nie udało się nigdzie z sukcesem zbudować własnego systemu na rynku, na którym rozwiązania międzynarodowe osiągnęły stan dojrzałości – pisze prezes Fundacji Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego.
Robert Łaniewski
Od kilku miesięcy z uwagą przysłuchuję się dyskusji na temat potrzeby budowania w Polsce krajowego systemu kartowego. Zabierając kilkakrotnie głos w tej sprawie, starałem się zwrócić uwagę dyskutantów na problemy innych – poza bankami – uczestników procesu płatności bezgotówkowych. Dla uporządkowania wiedzy Fundacja Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego przygotowała raport zawierający analizę skuteczności działania systemów krajowych w innych państwach europejskich. Można na jej podstawie wysnuć jeden podstawowy wniosek: każdy rynek ma swoją specyfikę, która wynika przede wszystkim z historycznych uwarunkowań i poziomu rozwoju rozwiązań płatniczych. Niemniej nie udało się nigdzie z sukcesem zbudować krajowego schematu na rynku, na którym rozwiązania międzynarodowe osiągnęły stan dojrzałości.
Przegląd aktualnej sytuacji w Europie w zakresie krajowych czy lokalnych rynków płatniczych pokazuje przede wszystkim to, że wyjątkiem jest tworzenie na nich nowych schematów kartowych, a jeżeli już do nich dochodzi, jest to wynikiem potrzeby politycznej (np. Rosja) lub dotyczy wykorzystania faktycznie istniejącej infrastruktury (np. Turcja). Natomiast schematy już działające, często o długiej tradycji funkcjonowania, mocno osadzone na lokalnych rynkach, muszą się mierzyć z istotnymi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta