Preferencyjna opiekunka do dziecka nawet przez cztery lata
ZUS finansuje składki za nianię od jej zarobków nieprzekraczających minimalnego wynagrodzenia za pracę. Niezdolność do pracy rodzica, który zachorował w czasie zatrudnienia, nie odbiera prawa do tej pomocy.
Marcin Nagórek
Chcę zatrudnić opiekunkę do dziecka (nianię) z wynagrodzeniem ok. 2200 zł brutto miesięcznie. Na jaki maksymlanie okres mogę zawrzeć z nią umowę? Czy z tego tytułu ZUS opłaci składki ubezpieczeniowe za tę osobę? Aby skorzystać z tych preferencji, sama muszę w tym okresie pracować, kiedy będę angażować nianię. Co się stanie w razie np. mojego zwolnienia lekarskiego z powodu choroby, czy stracę dopłatę z ZUS? – pyta czytelniczka.
Na podstawie ustawy z 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat trzech można zatrudnić opiekunkę, potocznie zwaną nianią. To zatrudnienie następuje na mocy umowy o świadczenie usług, do której stosuje się przepisy kodeksu cywilnego, a nie kodeksu pracy. Jest to tzw. umowa uaktywniająca.
Z tego wynika kolejny wniosek – umowa ta nie podlega różnym ograniczeniom jak typowa umowa o pracę. Nie obowiązuje też przy niej minimalne wynagrodzenie za pracę.
Jednak art. 50 ust. 4 ustawy wskazuje, co taka umowa musi zawierać. Wymienia: strony umowy, jej cel i przedmiot, czas i miejsce sprawowania opieki, liczbę dzieci powierzonych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta