16 tygodni rodzicielskiego zostanie na zapas
Część urlopu rodzicielskiego można wykorzystać do zakończenia roku, w którym dziecko kończy sześć lat. Nie ma przy tym wymogu, aby trwała ona co najmniej osiem tygodni, jeśli z ostatniej puli urlopu zostanie krótszy okres.
Uelastycznia to sposób wybrania urlopu rodzicielskiego.
2 stycznia 2016 r. weszła w życie ustawa z 24 lipca 2015 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (DzU z 2015 r., poz. 1268). Nowelizuje ona kodeks pracy (tekst jedn. DzU z 2014r., poz. 1502 ze zm.) oraz niektóre inne ustawy, w tym tę z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn. DzU z 2014 r., poz. 159 ze zm., dalej: ustawa zasiłkowa).
52 tygodnie
Po zmianach obowiązują tylko dwa rodzaje płatnych urlopów związanych z urodzeniem dziecka:
- macierzyński za podstawowy okres, którego wymiar pozostał bez zmian (20 tygodni) oraz
- rodzicielski, który liczy do 32 tygodni przy urodzeniu jednego dziecka.
Zlikwidowany został dodatkowy urlop macierzyński, który wynosił sześć tygodni. Razem rodzice mogą skorzystać z 52 tygodni. Zatem faktyczna długość urlopu się nie zmieniła, gdyż ten dodatkowy włączono do puli rodzicielskiego.
Zmiany umożliwiają też dzielenie się uprawnieniami do urlopu, jeśli jedno z rodziców jest na etacie, a drugie ma prawo do zasiłku z tytułu dobrowolnego opłacania składki chorobowej, bo np. prowadzi działalność gospodarczą.
Dzielenie puli
Przed zmianą przepisów urlop rodzicielski można było...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta