Tylko rozwód pozbawi wdowę świadczeń po zmarłym pracowniku
Małżonek nieżyjącego etatowca ma prawo do wynagrodzenia i innych należności, których pracodawca nie zdążył wypłacić zmarłemu. Nie traci go z powodu odrębnego zamieszkiwania czy zerwania kontaktów.
Ryszard Sadlik
Jeśli pracownik zmarł, a firma nie wypłaciła mu pensji lub innych świadczeń, przekazuje je jego najbliższym. W myśl art. 631 § 2 k.p. uprawnionymi do świadczeń majątkowych, wynikających ze stosunku pracy zmarłego pracownika, są małżonek oraz inne osoby spełniające warunki do uzyskania renty rodzinnej zgodnie z przepisami o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Osoby te mają prawo do tych świadczeń w równych częściach. Jeśli natomiast nie ma takich osób, prawa majątkowe wchodzą do spadku po zmarłym.
Związek w chwili śmierci
Najczęściej świadczenia pieniężne zmarłego etatowca otrzymują najbliżsi członkowie jego rodziny. Przy czym prawo małżonka nie zależy od tego, czy ma on uprawnienia do renty rodzinnej po zmarłym.
Decydujące znaczenie ma tu pozostawanie w związku małżeńskim w chwili śmierci pracownika. Nie jest natomiast istotne, czy małżonkowie prowadzili wspólne gospodarstwo domowe, czy znieśli ustrój małżeńskiej wspólności majątkowej, czy np. pozostawali w faktycznej separacji. Wdowa nie musiała zatem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta