Zignorowana oferta nie pozbawi etatu
Jeśli pracownik nie odpowie w terminie wskazanym w oświadczeniu od pracodawcy, czy przystaje na rozwiązanie umowy na warunkach w nim określonych, nie można uznać jego milczenia za zgodę na rozstanie za porozumieniem stron.
Zarząd spółki nosił się z zamiarem zwolnienia kilku pracowników. W listopadzie 2015 r. wysłał im ofertę rozwiązania stosunku pracy za porozumieniem stron, wskazując, że brak odpowiedzi odmownej będzie poczytywać za przyjęcie oferty, co z kolei będzie skutkowało rozwiązaniem umowy o pracę 31 grudnia 2015 r. Jeden z pracowników nie odpowiedział na ofertę. Pracodawca wystawił mu na początku stycznia świadectwo pracy, ale podwładny stawił się w firmie. Po odmowie dopuszczenia do pracy wniósł sprawę o ustalenie, że w dalszym ciągu pozostaje w stosunku pracy. Czy sąd może uwzględnić jego roszczenie? – pyta czytelnik.
Tak.
Pismo skierowane do pracownika nie wywołało skutku w postaci rozwiązania umowy o pracę. Zasadą jest, że pracodawca zamierzający się rozstać z pracownikiem wypowiada mu umowę o pracę. Minusem tej formy ustania etatu jest konieczność oczekiwania przez długi, kilkumiesięczny, okres na skutek oczekiwany przez pracodawcę. Ominięcie przepisów o wypowiedzeniu i rozwiązanie umowy o pracę w drodze porozumienia stron jest w tym wypadku wyjściem umożliwiającym znaczne przyspieszenie pozbycia się niechcianego pracownika. Jeśli on również jest chętny, aby rozstać się z firmą, a pracodawca nie zmusza go do wyrażenia zgody, taka forma rozwiązania umowy nie budzi żadnych wątpliwości co do jej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta