Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Chaos dyplomatyczny

04 marca 2016 | Publicystyka, Opinie | Marek Garztecki
autor zdjęcia: Rafał Guz
źródło: Fotorzepa

Nie potrafiąc przewidywać scenariuszy rozwoju sytuacji międzynarodowej, polska dyplomacja skazuje się wyłącznie na działania o charakterze reaktywnym – podkreśla publicysta.

W obliczu (...) zagrożeń dla bezpieczeństwa narodowego najwyższej rangi nabrała sprawność struktur instytucjonalnych państwa (...). W pierwszej kolejności wymaga to posiadania wysokiej jakości zaplecza analitycznego rządów. Istotne jest również jasne określenie celów i możliwości w ramach otoczenia zewnętrznego, bez narażenia na szwank instytucjonalnych podstaw ładu globalnego".

Cytowana powyżej konkluzja raportu ekspertów Instytutu Studiów Politycznych PAN mimo upływu blisko dziesięciu lat od jego ogłoszenia nie straciła na aktualności. Zaleceń twórców tego raportu nie wzięła sobie jednak do serca żadna z rządzących w tym czasie ekip, żadna z głównych polskich partii politycznych. Odpowiedniego zaplecza eksperckiego nie ma ani PiS, ani PO, o nowo powstałych partiach nie wspominając.

Gdy upadł system sowiecki i zorientowana nań polityka zagraniczna PRL, głównym celem dyplomacji wolnej, demokratycznej Polski stał się „powrót do Europy", w domyśle – Zachodniej. Środkiem, który miał to zapewnić, było wejście do zachodnioeuropejskich organizacji ponadnarodowych: UE i NATO. Analizując programowe dokumenty MSZ z ostatnich ośmiu lat, należałoby uznać, że głównym celem polskiej polityki zagranicznej było bycie prymusem w UE. Niestety, nawet wskazywanie, że tego typu pozycjonowanie się, np. w Afryce, gdzie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10386

Wydanie: 10386

Spis treści
Zamów abonament