Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kara za brak elektrowni wodnych czy wiatrowych

04 marca 2016 | Prawo | Marek Dolatowski Agnieszka Kraińska
Marek Dolatowski
źródło: materiały prasowe
Marek Dolatowski
Agnieszka Kraińska
źródło: materiały prasowe
Agnieszka Kraińska

Polska może zostać ukarana za zbyt mały udział energii ze źródeł odnawialnych dopiero po wydaniu dwóch wyroków przez TSUE – piszą prawnicy.

Marek Dolatowski, Agnieszka Kraińska

Zamieszanie wokół ustawy o odnawialnych źródłach energii i ostatecznego kształtu systemu wsparcia OZE wskazuje, że Polska może nie spełnić celu wyznaczonego jej na 2020 r. Jeśli faktycznie tak będzie, to czy przyjdzie nam za to słono zapłacić?

Zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/28/WE z 23 kwietnia 2009 r. w sprawie promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych Unia Europejska w 2020 r. ma osiągnąć udział 20 proc. energii ze źródeł odnawialnych w końcowym zużyciu energii brutto. Załącznik do dyrektywy określa udziały w zużyciu dla poszczególnych państw członkowskich. Wahają się one od 10 proc. (Malta) do 49 proc. (Szwecja). Polska zobowiązała się osiągnąć udział 15. Dyrektywa zawiera także sposób obliczenia tzw. celów indykatywnych pośrednich mających znaczenie dla monitorowania realizacji celu krajowego i unijnego.

Dyrektywa nie wskazuje szczegółowych mechanizmów i rozwiązań służących realizacji nałożonych celów. Wybór środków leży po stronie państw członkowskich. Wybrane metody powinny zostać opisane w krajowych planach działania w zakresie energii odnawialnej. Każde państwo musi co dwa lata złożyć sprawozdanie o postępie w promowaniu i wykorzystaniu energii z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10386

Wydanie: 10386

Spis treści
Zamów abonament