ZUS analizuje orzecznictwo dotyczące związku czasowego między utratą pracy a bezrobociem
W kwestii sądowego badania przepisu, który był przedmiotem wyroku Sądu Najwyższego z 5 kwietnia 2016 r. (II UK 165/15), należy podkreślić, że orzecznictwo jest tu niejednorodne. Niektóre z wyroków korespondują z tym z 5 kwietnia, inne są diametralnie odmienne.
SN w uzasadnieniu wyroku z 23 maja 2012 r. (I UK 437/11) wskazał „... jednakże osoba, która spełnia warunki ustanowione w art. 2 ust. 1 pkt 5 nie nabywa prawa do świadczenia przedemerytalnego bezpośrednio po rozwiązaniu stosunku pracy, ale (...) dopiero po upływie co najmniej 6-miesięcznego okresu pobierania zasiłku dla bezrobotnych i tylko wówczas, gdy spełnia kolejne warunki wymienione w tym przepisie. (...) chodzi o 6-miesięczny okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych związany z nabyciem statusu osoby bezrobotnej bezpośrednio po rozwiązaniu stosunku pracy z przyczyn niedotyczących pracownika, a nie po późniejszym ustaniu zatrudnienia w okolicznościach innych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta