Ojciec na macierzyńskim
Od 2016 r. ojcowie mają znacznie więcej możliwości korzystania z zasiłku macierzyńskiego. Mogą pobierać to świadczenie już od dnia urodzenia dziecka, jeśli matka jest niepełnosprawna w stopniu znacznym lub zmarła przy porodzie, nawet gdy nie podlegała ubezpieczeniom.
Ojciec może korzystać z zasiłku macierzyńskiego, jeśli urodzi mu się dziecko lub przyjmie dziecko na wychowanie. Podstawowym warunkiem otrzymania tego świadczenia jest podleganie ubezpieczeniu chorobowemu – obowiązkowo (np. z umowy o pracę) albo dobrowolnie (np. z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności lub wykonywania umowy zlecenia).
Wcześniejszy powrót do pracy
Ojciec otrzyma zasiłek macierzyński m.in. wtedy, gdy matka dziecka postanowi wrócić do pracy po wykorzystaniu zasiłku przez co najmniej 14 tygodni po porodzie. Ojcu przysługuje wówczas zasiłek w części niewykorzystanej przez matkę dziecka. Termin rozpoczęcia korzystania przez niego z zasiłku musi przy tym przypadać bezpośrednio po dacie rezygnacji z zasiłku macierzyńskiego przez matkę dziecka.
Pobyt w szpitalu
Zdarza się, że matka dziecka trafia do szpitala. Jeśli wykorzystała zasiłek macierzyński za co najmniej 8 tygodni po porodzie i przerywa jego pobieranie na czas pobytu w szpitalu, ze świadczenia korzysta ojciec dziecka. Łączny okres wypłaty zasiłku macierzyńskiego dla obojga rodziców nie może jednak przekraczać maksymalnego wymiaru wynikającego z przepisów....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta