Polska w stagnacji innowacyjnej
Jesteśmy na 22. miejscu wśród 28 państw UE – wynika z raportu Komisji Europejskiej. Najbardziej do przodu poszło u nas województwo podlaskie.
Anna Słojewska z Brukseli
Komisja Europejska co roku sporządza tabelę wyników innowacyjności, w której bierze pod uwagę 25 szczegółowych wskaźników podzielonych na trzy grupy. Pierwsza grupa ocenia warunki, takie jak poziom edukacji, otwartość gospodarki, źródła finansowania. Druga pokazuje podejście biznesu – poziom inwestycji, związki z nauką, patenty, innowacje w firmach. Wreszcie trzecia grupa wskaźników ocenia ekonomiczne efekty innowacyjności: eksport i sprzedaż zaawansowanych technologicznie produktów i usług oraz dochody zagraniczne z patentów i licencji. Za każdy wskaźnik kraj dostaje punktu i suma pokazuje jego pozycję w UE. Geografia innowacyjności jest od lat podobna: najlepiej na północy, gorzej na południu, a najgorzej na wschodzie Europy. Polska we wszystkich podgrupach tego wskaźnika lokuje się poniżej unijnej średniej.
Blisko szarego końca
W opublikowanej w czwartek dorocznej Europejskiej Tabeli Wyników Innowacyjności znaleźliśmy się dopiero na 22. miejscu wśród 28 państw UE. Jesteśmy w kategorii tzw. umiarkowanych innowatorów. Gorsza od naszej jest grupa skromnych innowatorów, a lepsze są kategorie silnych innowatorów i innowacyjnych liderów. W tej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta