XX wiek: Wielka familia Fidela
Kreował się na obrońcę i ojca narodu. Ale podobnie jak wielu innych dyktatorów Fidel Castro własnymi dziećmi właściwie się nie interesował.
Dziś ma prawie 90 lat – jest schorowany i właśnie z powodu złego stanu zdrowia oficjalnie w lutym 2008 r. wycofał się z czynnej polityki, a na stanowisku Przewodniczącego Rady Państwa Republiki Kuby zastąpił go jego młodszy o pięć lat brat Raúl. Natomiast kolejne pokolenie Castro objęło kluczowe stanowiska w państwie. Wszystko, co ważne na Kubie, pozostaje w rękach familii. Czy rzeczywiście jednak Fidel może być dumny ze zbudowania rodowej potęgi? Niestety, jest zbyt wiele rys – ludzkich dramatów – na tym świetlanym wizerunku.
Żony i kochanki bękarta
Fidel Alejandro Castro Ruz urodził się 13 sierpnia 1926 r. w Biránie jako nieślubny syn zamożnego rolnika. Dorastał więc z piętnem bękarta, co z pewnością go ukształtowało – jego późniejszą misję „zbawienia" Kuby i prostego ludu wyzyskiwanego przez uprzywilejowanych bogaczy można odczytać jako chęć udowodnienia całemu światu, że bękart może stać się pierwszym synem narodu. W tym celu – z żarliwością neofity – postanowił się kształcić: we wrześniu 1950 r. uzyskał dyplom doktora prawa. Na studiach w Hawanie przesiąknął marksistowskimi ideami, uznał, że do znaczącej zmiany może dojść jedynie przez rewolucję proletariatu. Należało więc obalić kapitalistyczną „dyktaturę burżuazji". Co ciekawe, jeszcze w latach 40. XX w. starał się dołączyć...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta