Systemy ERP do wdrożenia i wymiany
Niemal połowa firm polskiego sektora MŚP wciąż nie ma systemu ERP. A sporo ma oprogramowanie kilkunastoletnie.
Barbara Mejssner
Na rynku systemów ERP wciąż jest dużo do zrobienia. Z jednej strony sporo firm w Polsce wciąż takiego oprogramowania nie ma, z drugiej wiele użytkowanych systemów ma swoje lata lub też nie są zadawalające funkcjonalnie, a więc należy spodziewać się ich wymiany. Stąd zarówno wybór dostawcy jak i samego systemu jest w kręgu zainteresowania wielu przedsiębiorców.
Zintegrowany system do zarządzania zasobami przedsiębiorstwa (Enterprise Resource Planning, ERP) spełnia ważną funkcję w biznesie i choć wydawać by się mogło, że jest to oprogramowanie standardowo używane to prawda jest nieco inna. Z badania GUS „Społeczeństwo informacyjne w Polsce" wynika, że w 2015 r. jedynie co piąta firma korzystała z takiego systemu. Ponad połowa przedsiębiorstw zatrudniających 50–250 pracowników nie ma żadnego systemu wspierającego zarządzanie przedsiębiorstwem. Nie ma go też 16,8 proc. dużych firm. Najmniej nasycona tymi rozwiązaniami jest branża produkcyjna.
– Z naszych szacunków wynika, że zaledwie co czwarta firma produkcyjna korzysta z systemu wspierającego zarządzanie. Z dużym prawdopodobieństwem możemy założyć, że odsetek firm, pozbawionych dostępu do bardziej zaawansowanych narzędzi planowania produkcji – S&OP (Sales and Operations Planning), MPS (Master Production Scheduling) czy MRP (Material Requirements Planning) – jest przynajmniej dwukrotnie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta