Rutyna szkodzi kulturze
W sierpniu odbędzie się druga edycja Leszno Barok Plus, ale to miasto organizuje też Warsztaty Jazzowe.
- Idea Leszno Barok Plus nie zrodziłaby się, gdyby nie kontekst architektoniczny i historyczny miasta – podkreśla dyrektor festiwalu, Rafał Kotomski. – Leszno rozkwitło w okresie baroku dzięki rodzinie Leszczyńskich, którzy wprowadzali tu edukację, kulturę, zapraszając na swój dwór wybitych artystów.
Z tamtych czasów przetrwały w Lesznie piękne świątynie, są też świadectwa wielokulturowości miasta. Znaleźli w nim schronienie m. in. bracia czescy, w tym Jan Amos Komeński, który wykładał w miejscowym gimnazjum i wystawiał sztuki teatralne. – Wywodząca się stąd Maria Leszczyńska korespondowała z Vivaldim – dodaje Rafał Kotomski. – Jak pamiętamy, była też żoną Ludwika XV, a w tym okresie była znana z mecenatu nad artystami. Muzyka nigdy nie była jej obca. To daje poważną inspirację do odkrywania tradycji i kultywowanie jej.
Nie bez znaczenia była też zmiana władzy i objęcie jej przez prezydenta Łukasza Borowiaka.
– Mam wrażenie, że kulturę w mieście zdominowały działania rutynowe, a rutyna kulturze po prostu szkodzi – mówi Rafał Kotomski. – Postawienie sceny na rynku i zorganizowanie koncertu pachnie PRL-em. Pewnie też i dlatego Leszno kojarzyło się głównie z żużlem i szybowcami, krótko mówiąc ze sportem a nie z kulturą. Nowy prezydent...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta