Nowe zasady refundacji leków
Wprowadzenie nowej odpłatności – 15 proc. – oraz ułatwienie sprzedaży w Polsce medykamentów wyprodukowanych na rynki innych państw UE to zmiany, które mają poprawić dostęp do leków.
„Rzeczpospolita" dotarła do założeń noweli ustawy refundacyjnej, która trafiła właśnie do konsultacji wewnątrzresortowych. To początek zmian w całym pakiecie ustaw regulujących rynek farmaceutyczny. Ministerstwo Zdrowia zapowiada też zmiany w ustawie – Prawo farmaceutyczne, która kompleksowo reguluje funkcjonowanie rynku, począwszy od etapu wytwarzania i importu produktów leczniczych, poprzez dystrybucję hurtową, skończywszy na obrocie aptecznym.
Eksperci podkreślają, że choć zmiany nie mają charakteru rewolucyjnego, to ich wprowadzenie powinno poprawić dostęp do leków.
Z punktu widzenia pacjentów najważniejszą zmianą jest wprowadzenie nowej odpłatności – w wysokości 15 proc. Dzisiaj istnieją cztery progi dopłat do leków refundowanych – pacjenci dostają je bezpłatnie (w rzeczywistości czasami konieczna jest minimalna dopłata), w formie ryczałtu, do którego dopłacają 3,20 zł, oraz odpłatność w wysokości 30 i 50 proc. ceny leku. Autor nowelizacji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta