Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Mała historia puczu w Turcji

01 sierpnia 2016 | Świat | Jerzy Haszczyński
Noc z 15 na 16 lipca. Czołgi puczystów na moście w Stambule
źródło: AFP
Noc z 15 na 16 lipca. Czołgi puczystów na moście w Stambule

Władze wskazały głównych winnych. Sporo o nieudanym zamachu stanu z 15 lipca jednak nie wiemy.

Zamach stanu rozpoczął się o 22.00. Wiele wskazuje na to, że tureckie służby (Narodowa Organizacja Wywiadowcza, turecki skrót: MIT) nic nie wiedziały o jego przygotowaniu. Dopiero cztery godziny przed atakiem puczystów wzmogły czujność, bo zaobserwowały dziwne ruchy wojsk w Ankarze i Stambule.

MIT była ostatnio bardziej zajęta rozpracowywaniem dżihadystów z tzw. Państwa Islamskiego i organizacji kurdyjskich niż uważanych teraz za największych wrogów Turcji zwolenników mieszkającego w USA kaznodziei Fethullaha Gülena. Na dodatek długo nie mogła sobie poradzić z przechwyceniem wiadomości, które przesyłali sobie wojskowi oddani Gülenowi.

Amerykański dziennik „Wall Street Journal" dowiedział się z anonimowych źródeł w tureckich służbach, że MIT ostatniej zimy wykryła, iż oficerowie z organizacji Gülena porozumiewali się dzięki specjalnej aplikacji ByLock. Ale gdy się zorientowali, że ten kanał informacji jest namierzony, szybko przerzucili się na inne systemy łączności. MIT ich nie rozpracowała. Nie przechwyciła żadnej wiadomości, w której byłaby mowa o przygotowywanym zamachu stanu. Do ostatniej chwili nic o tym nie wiedziała.

Podejrzenie wzbudziło tylko nagranie na YouTube z marca, skierowane do wyznawców Fethullaha Gülena – pojawił się na nim w innym niż zwykle ubiorze. Miał na sobie kurtkę w kolorze khaki, przypominającą...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10511

Wydanie: 10511

Spis treści
Zamów abonament